БРУТАЛНА ОДМАЗДА НА РУСИТЕ – Американското моќно оpужје се претвори во прашина!

Ракетното складиште ХИМАРС е уништено со напад на руските воздушни сили.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека складиште за муниција во Украина било цел на напади во кои загинале украински сили и странски борци.

„Руските сили нападнаа складиште за муниција во областа Днепропетровск во Украина, уништувајќи над 100 американски ракети ХИМАРС“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана во средата.

„На 24 јули, во напад на руските воздушни сили врз складиште за муниција во близина на населбата Љубимовка во регионот Дњепропетровск, беа уништени повеќе од сто проектили за повеќекратниот ракетен систем HIMARS од американско производство“, се наведува во извештајот на Министерството.

Исто така, беше објавено дека загинале до 120 украински воени лица кои го обезбедувале објектот, како и странски платеници и технички експерти.

Соопштението уследи по извештајот на руското Министерство за одбрана во понеделникот во кој се тврди дека Москва цели и уништила оpyжје испорачано од САД, вклучително и тешка артилерија, во западна Украина користејќи „поморско оpужје со голема прецизност со долг дострел“.

Да потсетиме, Америка испорача 16 системи ХИМАРС на Украина на 22 јули, со кои украинските војници го нападнаа единствениот мост преку реките Днепар во областа Керсон.

Покрај тоа, Велика Британија обезбеди уште три фрлачи способни да испукаат иста муниција. Сепак, минатата недела руската војска тврдеше дека уништила четири од овие ракетни фрлачи, што властите во Киев ги отфрлија како „дезинформации“.

Руското Министерство за одбрана, исто така, во средата извести дека нејзините сили извршиле напади врз украинскиот воен персонал и опрема во 142 области, при што биле уништени голем број хаубици и артилериски водови.

Според Министерството, Украина досега изгубила над 760 повеќе ракетни системи (MLRS) и повеќе од 3.200 артилериски парчиња од почетокот на непријателствата во февруари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа