Украина ќе биде поделена меѓу Полска Ромаија и Русија? Медведев ја објави картата: Ова ќе остане – ФОТО

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, со слики покажа како западните аналитичари го предвидуваат колапсот на Украина.

Аналитичарите на споменатите земји очекуваат Украина да се намали до границите на регионот Киев, објави во средата, 27 јули, на својот канал Телеграм Дмитриј Медведев.

 

Во прилог на публикацијата се две слики од картата на Украина и соседните територии. Првата слика ја прикажува територијата на Украина во границите од 1991-2014 година – со Донбас и Крим.

Медведев нагласи дека украинскиот лидер Володимир Зеленски гледа таква „светла иднина“. Сепак, реалноста ќе биде многу поразлична од таквите очекувања.

Но, следната слика покажува дека од Украина остана само Киевската област.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко на 16 мај ги нарече опасен тренд обидите за распарчување на Украина. Според него, „илјадници единици се создадени за да влезат во Украина под маската на мировниците и да ја заштитат“. На 9 мај Лукашенко рече дека Западот веќе ја „поделил Украина на делови“.

 

Полскиот претседател Анджеј Дуда на 5 мај изјави дека во иднина „нема да има повеќе“ граници меѓу Полска и Украина и дека граѓаните на двете земји ќе можат „да живеат заедно на оваа земја“.

Во април, Советот за безбедност на Русија предвиде и колапс на украинска територија. Секретарот на Одделот Николај Патрушев тогаш изјави дека Вашингтон, долго пред државниот удар во 2014 година, на Украинците им ја всадил ексклузивноста на нивната нација и омразата кон сè што е руско. Според него, „историјата учи дека омразата никогаш не може да стане сигурен фактор на национално единство“, а народите во Украина ги обединува „стравот од злосторствата на националистичките баталјони“.

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, на 26 април изјави дека зад акциите на Вашингтон се крие желбата да се одложи специјалната операција за заштита на Донбас, обидувајќи се да и нанесе максимална штета на Русија и „да се бори до последниот Украинец“. Според него, САД сакаат да го задржат фокусот на нестабилноста во Европа, собирајќи околу себе западни сојузници за да ја задржат својата позиција на светската сцена.

Кон средината на февруари, поради влошувањето на ситуацијата во Донбас поради гранатирањето од страна на украинската армија, Народната република Доњецк и Луганск најавија евакуација на цивилното население во Руската Федерација и побараа признавање на независноста.

 

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша соодветните декрети на 21 февруари. На 24 февруари Русија започна специјална операција за заштита на цивилното население во Донбас. Како што објасни прес-секретарот на шефот на државата Дмитриј Песков, специјалната операција има две цели – демилитаризација и денацификација на Украина. Според него, двата од овие аспекти претставуваат закана за руската држава и народ.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

Нашиот Телеграмски канал – https://t.me/webtribune

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа