ТЕШКО УТРО ЗА УКРАИНЦИТЕ Руските сили ги нападнаа предградијата на Киев, повеќе од 20 ракети беа истрелани од Белорусија кон регионот Чернихив

Повеќе од 20 ракети беа лансирани од Белорусија кон Украина, соопшти украинскиот Генералштаб на вооружените сили, а пренесува Гардијан .

Украинските власти објавија уште некои детали во врска со пријавениот ракетен напад врз регионот Чернихив утринава.

Украинската оперативна команда на север објави ажурирање, повикувајќи се на информации што ги добиле од белоруски извори за лансирање на повеќе од 20 ракети од Белорусија.

Од 17:20 до 18:30 часот. На 28 јули 2022 година, добивме информација од белоруски извори за лансирање на повеќе од 20 проектили од таа земја. Во моментов се знае за 9 ракети кои дошле над територијата на Гончаривска, регионот Чернихив. Според украинските сили, засега нема извештаи за жртви.

Кулеба: Руските сили нападнаа предградие на Киев

Русија, како што се наведува, рано утринава ја погоди инфраструктурата во регионот на Киев .

Регионалниот гувернер на Киев, Алексеј Кулеба, изјави дека ракетираната област е Вишегород, северно од главниот град.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа