Нова експлозија на Лавров го тресе светот: Храната не поскапе поради војната, еве што правеше Западот

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ја посети Африка и зборуваше за поскапувањето на храната.

Лавров ги обвини САД и Европската унија (ЕУ) за зголемувањето на цените и кажа дека неколку африкански земји се најпогодени од недостигот на храна.

Министерот смета дека САД и ЕУ се виновни за зголемување на цените поради нивните политики и складирање храна за време на пандемијата на ковид-19.

Ситуацијата во Украина негативно се одрази на пазарите на храна, но не поради руската специјална операција, туку поради неадекватната реакција на Западот“, кажа Лавров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа