Западот падна во стратешка „замка на Путин“ во Украина

Западните земји паднаа во „стратешката замка“ на Русија во Украина со тоа што се согласија да влезат во финансиска и енергетска конфронтација со Москва, изјави Александар Марковски, виш соработник во Центарот за политички студии со седиште во Лондон.

Додека милијарди долари и евра редовно се слеваат во касата на Украина, Киев нема ни најмал поттик да преговара за прекин на непријателствата, пишува American Thinker.

 

Корумпираните украински функционери, американскиот и европскиот воено-индустриски комплекс профитираат од конфликтот. Тие не се грижат за страдањата и смртта на луѓето.

Неодамнешниот состанок на Г7 беше триумф на ревноста над здравиот разум. Г7 е зафатена од мноштво кризи – инфлација, енергетски проблеми, климатски промени, недостиг на храна – а сепак војната во Украина не понуди решение за ниту една од нив.

Сепак, страните се согласија да воведат седми пакет санкции и ветија дека ќе го продолжат конфликтот се додека е потребно. Тие едноставно не знаат што друго да прават. Како резултат на тоа, тие го поминаа остатокот од своето време исмејувајќи се со Путин наместо да се обидуваат да ја проценат ранливоста на Западот и да ги разберат целите и стратегиите на Киев и Москва.

Иронично, исходот од средбата ветува светла перспектива и за Зеленски и за Путин. Претседателот Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и поранешниот британски премиер Борис Џонсон немаат идеја како да ја играат оваа источноевропска игра.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа