МИЈАЛКОВ ГО КУПУВА ЗАТВОРОТ ВО СТРУГА: На негово место ќе гради хотел

Господинот Сашо Мијалков, кој од денес стана жител на Охрид, со постојана адреса во струшкиот затвор Тефериќ, е нов сопственик на овој казнено-поправен дом, откако денес го откупи од државата за сума од 15 милиони евра.

 

Од министерството за правда, под чија ингеренција е овој комплекс, велат дека се договориле објектот да продолжи да функционира како затвор додека се работи на хотелот, со таа разлика што новиот сопственик ќе има целосна автономија при изборот на чуварите и затворениците, кои ќе плаќаат за привилегијата да работат т.е. да лежат таму.

 

Извор: Кооперација

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа