Борис Џонсон: Британија ќе се врати во ЕУ со помош на длабоката држава кога ќе ја напуштам функцијата во септември

Британскиот премиер, кој треба да ја напушти функцијата во септември, предупреди дека неговите наследници би можеле да се обидат повторно да се приклучат на ЕУ.

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделникот во парламентот изјави дека Лабуристичката партија и таканаречената „длабока држава“ ќе се обидат повторно да се приклучат на Европската унија кога тој ќе ја напушти функцијата во септември. Лидерот на лабуристите Кир Стармер ги нарече коментарите на Џонсон „погрешни“.

Конзервативната партија гласаше за смена на Џонсон од функцијата по серијата скандали, но гласањето за доверба во парламентот во понеделникот обезбеди дека тој ќе остане на функцијата додека неговата партија не именува наследник во септември. Гласањето беше повикано од самата влада, како одговор на предлогот на Лабуристичката партија да го осуди Џонсон.

„Некои луѓе ќе кажат додека ја напуштам функцијата дека ова е крајот на Брегзит… и лидерот на опозицијата и длабоката држава ќе надвладеат во нивниот заговор да не вратат во усогласување со ЕУ како увертира за нашето евентуално враќање. “, рече Џонсон пред гласањето.

Ние од оваа страна на Домот ќе им докажеме дека грешат, нели? – продолжи тој во прашање упатено до пратениците од ториевците.

Популаризирана од поранешниот американски претседател Доналд Трамп, „длабоката држава“ е фраза што се користи за да се однесува на легиите на владини бирократи, разузнавачки оперативци и помошници кои, и покрај тоа што не се избрани, работат на обликување на политиката. Трамп постојано ги обвинуваше овие функционери дека работеле на попречување на неговата агенда за време на неговото претседателствување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа