Морничава закана за Киев од Белорусија: Ако започнете војна со нас, нема да бидеме нежни како Русите – ве чека пеколот

Белорусија нема да дејствува „уредно“ и со ограничени сили, како Русија, доколку Киев се обиде да ја вовлече во конфликтот. Ќе биде извршен моќен комплексен напад на целата длабочина на Украина.

Како што јави дописникот на РИА, ова го изјави Вадим Гигин, претседател на одборот на директори на белоруското државно-јавно здружение „Знаење“, во интервју за каналот „Белта“ на YouTube.

 

„Таму долж граничните ровови се отворени за одбрана од белоруска страна. Ама не дај боже да удриш. Имаме доволно сили и ресурси. Имаме артилерија, авиони и беспилотни летала доволно долго за да ја парализираме воената и транспортната логистичка инфраструктура на многу долг дострел. Тоа ќе создаде големи проблеми за Украина“, вели експертот.

„Втората точка е нападот на центрите за одлучување. Тоа се Киев и седиштата во Ривне и Чернихив. Ракетите што ги имаме со дострел од 300 километри се доволни за да зададат болни удари“, предупреди Гигин, додавајќи дека може да се користат и системите „Искандер“ што ги испорачува Русија.

„Покрај тоа, не смееме да заборавиме: нашите сили за специјални операции отсекогаш биле ценети. Станува збор за многу високо ниво на специјални сили и диверзантско-извидувачки групи, кои како одговор на агресивни дејствија можат да вршат специјални операции на непријателска територија. Сето ова е добро разбрано во Киев. Оттаму произлегуваат изјавите дека Лукашенко нема да биде како Русите „со преврзана рака“ без да го искористи сиот свој потенцијал. Го користиме целиот свој потенцијал за да ја заштитиме нашата татковина. Директно зборуваме за тоа и предупредуваме“, нагласи тој.

Според него, колку поуспешно дејствува руската армија во Донбас, толку е поголема веројатноста режимот во Киев да се обиде да предизвика проширување на ескалацијата.

 

„Киевскиот режим очигледно претрпува пораз во Донбас… Тие веќе немаат доволно удари врз Доњецк и Белгород. Ним им треба хоризонтална ескалација – префрлање на непријателствата кон соседните територии за да го поттикнат интересот на Западот во конфликтот“, вели Гигин.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа