Медведев: Во случај на напад на Крим, Киев ќе се соочи со судниот ден

Некои украински политичари се обидуваат да и се заканат на Русија, со оглед на нападот на Крим, но доколку се случи вакво нешто, тогаш ќе дојде судниот ден за сите нив, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Некои возвишени, крвави кловнови кои периодично излегуваат со некои изјави и се обидуваат да ни се заканат, мислејќи на нападот на Крим и така натаму. Во овој поглед, сакам да кажам дека е сосема очигледно, тие не ги разбираат последиците од таквата изјава. А последиците се очигледни дека доколку се случи вакво нешто, веднаш ќе дојде судниот ден за сите нив. Многу брзо и тешко. Ќе биде многу тешко да се сокрие“, рече Медведев.

 

Според него, Русија ќе биде силна ако води целосно независна надворешна политика, во спротивно земјата едноставно ќе биде распарчена.

„Нашата земја е апсолутно единствена. Најголемата земја на планетата. А може да биде силна само ако води целосно независна надворешна политика. Ако ги штити своите граници по целиот периметар. Ако е заштитена со најсовремени видови оружје“, рече Медведев на средбата со ветераните од Втората светска војна.

„Во спротивно – ова се случило многу пати во историјата на човештвото – едноставно ќе бидеме растргнати на парчиња“, додаде Медведев.

Според него, Русија мора да биде силна за никој да не може ни да помисли да се обиде да преземе агресивни акции против неа.

Медведев потсети на военото вооружување на голем број земји кое е насочено кон Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа