(ВИДЕО) ОСМАНИ ГО ПОТПИША ПРОТОКОЛОТ ВО СОФИЈА! Од денес сите кои ќе објават било каков пост против бугарите се на мета а владата на СДСМ и ДУИ

Министрите за надворешни работи на Бугарија и Северна Македонија го потпишаа билатералниот протокол на чл. 12 од Договорот за добрососедство и пријателство.

Документот ќе биде дел од преговарачката рамка на Скопје за членство во ЕУ и содржи мерки за наставните програми за историја, говор на омраза и култура.

„На денешниот исклучително корисен состанок е забележан напредок во сите секторски групи кои се 5 на број. Она што отсега треба да се направи врз основа на постигнатите договори и аранжмани е тие да се претворат во пракса, што е исклучително сериозна посветеност на двете земји.Денеска бевте сведоци на потпишувањето на вториот протокол меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија.Експертите од Министерството за надворешни работи остануваат подготвени да ја продолжат интеракцијата на ниво на работни групи со колегите од Министерството за надворешни работи на РСМ.Бугарија е земјата која силно ги поддржува евроинтеграциите на РСМ и Албанија.Им посакуваме успех на патот по кој долго време сакаа да тргнат“, рече Генчовска по потпишувањето.

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, истакна дека од денеска односите меѓу двете земји одат на ново ниво.

„За нас е историска можност што по 17 години кандидатски статус, Република Северна Македонија од утре може да ги започне преговорите со ЕУ и да ја започне последната фаза од нашиот пристап во ЕУ. Очекуваме поддршка од Бугарија, бидејќи ова е во наш интерес, освен за граѓаните на Северна Македонија, Бугарија е заинтересирана и за пристапување на Западен Балкан“, додаде Османи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа