ОРБАН: Ова што сега го гледаме е неподносливо, ќе ја уништи европската економија

ЕУ „сама си пукаше во белите дробови“ со непромислените економски санкции против Русија, кои, доколку не се повлечат, ризикуваат да ја уништат европската економија.

Ова го изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Отпрвин мислев дека само си пукавме во стапалото, но сега е јасно дека европската економија си пукаше во бели дробови и дишеше од воздух“, рече Орбан, долгогодишен критичар на санкциите, во интервју за унгарското државно радио. , пренесува Ројтерс.

Според него, на Украина ѝ е потребна помош, но европските лидери треба да ја преиспитаат својата стратегија, бидејќи санкциите и нанесоа голема штета на европската економија, притоа не ја ослабнаа Русија или не ја приближија повеќемесечната војна до какво било решение.

„Санкциите не и помагаат на Украина, и тие се лоши за европската економија, а доколку продолжат ќе ја убијат европската економија. Она што го гледаме во моментов е неподносливо. „Во Брисел мора да дојде моментот на вистината, кога лидерите ќе признаат дека згрешиле, дека политиката на санкции се заснова на погрешни претпоставки и мора да се смени“, додаде Орбан.

Снабдувањето со гас во Европа се влоши, а цените на горивото се зголемија по конфликтот на Русија со Украина во февруари и воведувањето на санкциите, оставајќи ги земјите од ЕУ да се обидуваат да го надополнат складирањето и да ги диверзифицираат каналите за снабдување.

Зголемените цени на гасот и струјата го принудија Орбан во средата да ги намали повеќегодишните ценовни ограничувања на комуналните претпријатија за домаќинствата со поголема потрошувачка.

 

Унгарскиот премиер, кој беше реизбран во април, рече дека без мерката, која ќе предизвика скок на цените на енергијата за домаќинствата кои користат енергија над националниот просек, ќе мора да се укине целиот режим на ограничување на цените на комуналните услуги.

Економистите од Морган Стенли велат дека новите нивоа на ограничени цени може да ја подигнат инфлацијата за 1,5 процентни поени, што е веќе на 20-годишен рекорд, за што придонесе и слабеењето на форинтата.

Пред изборите во април, економистите проценуваа дека ограничувањето на цената ќе ги чини комуналните претпријатија до 1,5 трилиони форинти (3,71 милијарди долари), што, заедно со низата мерки кои му помогнаа на Орбан да победи на изборите, предизвика раст на буџетскиот дефицит.

Ројтерс, исто така, објави дека втората одлука на Орбан, за брзо следење на законодавството за зголемување на даночните стапки за стотици илјади мали фирми оваа недела, како дел од пошироките владини напори да го спречи растечкиот буџетски дефицит, предизвика улични протести во Будимпешта.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа