Тргнаа да го казнат Путин и на Русија и дадоа најголем профит досега…

Русија заработила 24 милијарди долари од продажбата на енергетски производи на Кина и Индија за само три месеци по почетокот на нападот на Украина.

Според Блумберг, ова покажува колку високите глобални цени на енергијата ги ограничуваат напорите на САД и Европа да го казнат рускиот претседател Владимир Путин.

 

Кина потрошила 18,9 милијарди долари за купување руска нафта, гас и јаглен во трите месеци до крајот на мај, што е речиси двојно повеќе од сумата од претходната година, покажуваат најновите податоци на кинеската царина. Во истиот период, Индија издвои 5,1 милијарди долари за набавка на руски енергетски производи или повеќе од пет пати повеќе од пред една година.

Русија, од друга страна, забележа зголемување од 13 милијарди долари во приходите од извозот на енергија во двете земји во споредба со истите месеци во 2021 година, што ѝ помогна да ги компензира намалените набавки од САД и некои други земји кои го забранија или намалија увозот како што би казнувало Русија за војната.

Тие забрани доведоа до зголемување на цените на енергијата поради потрагата по алтернативни извори на снабдување и ја поттикнаа инфлацијата што се заканува да ги турне големите економии во рецесија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа