„ДОКРАЈЧЕ ТО ГО ПУТИН И  ПОГУБИТЕ ГО, РУСИЈА НЕ СМЕЕ ДА ПОБЕДИ“ објави поранешната украинска „челична дама“

Надежите за мировен договор со Владимир Путин се „обични илузии“, изјави за британски Телеграф Јулија Тимошенко, лидер на Портокаловата револуција во Украина во 2004 година.

Тимошенко, која дојде на власт како премиер за време на првиот украински бунт против Кремљ, предупреди дека секој договор што ќе му даде на Владимир Путин дел од територијата на Украина само ќе го охрабри рускиот претседател дополнително да ја заземе земјата .

Единственото решение, според Тимошенко, е да се „заврши“ со целосно уништување на руската армија , и покрај евидентното зголемување на бројот на загинатите украински војници, пишува Телеграф.

Според британскиот весник, нејзините изјави се еден вид укор за западните лидери кои навестија дека откажувањето од делови од Донбас би било неопходен компромис за мир.

Франција и Германија се отворени за идејата дел од украинската територија да и се даде на Русија, и покрај острите коментари по самитот на Г7 кога францускиот претседател Емануел Макрон рече дека „Русија не може и не смее да победи“ .

Тимошенко стравува дека, како што расте економската цена на конфликтот за Европа, иницијативата да се турка Киев кон мировен договор ќе стане сè попопуларна.

-Изненаден сум што некои земји продолжуваат да се залагаат за политика на попуштање пред Путин. Ова е неприфатливо за цела Украина. Мировниот договор е илузија, единствениот излез е победа во битка. Секој мировен договор ќе биде првиот чекор кон следната војна – рече таа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа