Хенри Кисинџер: Ако русите останат таму каде што се сега тогаш ги добиле најплодните полиња на Украиа и плус црното море!Постојат три можни начини за излез од војната во Украина

На последниот состанок во Давос реков дека линијата на поделба меѓу Русија и Украина мора да се врати на претходното статус кво, бидејќи продолжувањето на војната надвор од таа точка може да ја претвори во војна не за слободата на Украина, туку војна против Русија. . За ова бев подложен на многу критики, не само од господинот Зеленски. Целта на изјавата од Давос беше да се укаже дека прашањето за целите на војната мора да се реши пред моментумот на војната да ја направи политички неуправувана.

Хенри Кисинџер, американски државен секретар (1973-1977)

Кога Зеленски го даде својот коментар, тој не прочита што кажав. Во неговите последни изјави, тој во суштина го прифати она што го поставив во Давос. Тој даде интервју за Фајненшл Тајмс [на 7 јуни] во кое во суштина ја прифати основната рамка на мојата хипотеза.

Основната рамка е оваа: постојат три можни исходи од оваа војна – и сите три се сè уште малку отворени.

Ако Русија остане таму каде што е сега, таа ќе освои 20% од Украина и поголемиот дел од Донбас, главната индустриска и земјоделска област, како и појас земја покрај Црното Море. Ако остане таму, ќе биде победа и покрај сите падови што ги претрпеа рано. И улогата на НАТО немаше да биде толку одлучувачка како што се мислеше претходно.

Другиот излез е да се обиде да ја истисне Русија од териториите што веќе ги има стекнато пред оваа војна, вклучувајќи го и Крим, а потоа ќе има прашање за војна со самата Русија ако војната продолжи.

Третиот исход, кој го скицирав во Давос, и кој мислам дека Зеленски веќе го прифати, е дека ако Слободниот свет успее да ја спречи Русија да оствари какви било воени придобивки и ако борбената линија се врати таму каде што ја започна војната, тогаш сегашната агресија ќе биде видно поразена. Украина ќе биде вратена на начинот на кој беше на почетокот на војната: борбената линија по 2014 година. Ќе биде повторно вооружена и тесно поврзана со НАТО, ако не и дел од него. Останатите прашања ќе бидат предмет на преговори. Ова ќе биде ситуација која ќе биде замрзната некое време. Но, како што видовме со обединувањето на Европа, во одреден временски период тие можат да се постигнат.

Со оглед на тоа дека станува збор само за окупација од Русија на 2,5 отсто од земјата и Крим, што е уште 4,5 отсто, чиј однос кон регионот е различен од оној на чист Украинец затоа што тој е Русин стотици години. Нема да давам проценки каков треба да биде исходот од преговорите. Но, ако сојузниците успеат да им помогнат на Украинците да ги избркаат Русите од територијата што ја освоија во оваа војна по 24 февруари, тие ќе треба да одлучат колку долго треба да трае војната.

Ако војната заврши како што ја скицирав во Давос, мислам дека тоа ќе биде значајно достигнување за сојузниците. НАТО ќе се зајакне со приемот на Финска и Шведска, што ќе создаде можност за одбрана на балтичките земји. Украина ќе ги има најголемите конвенционални копнени сили во Европа поврзани со НАТО или негова членка. На Русија ќе и се покаже дека стравот што надвисна над Европа од крајот на Втората светска војна – од влегување на руска армија, конвенционална армија што влегува во Европа преку воспоставените граници – може да се спречи со конвенционална акција на НАТО. За првпат во својата понова историја, Русија ќе мора да се соочи со потребата да прифати соживот со Европа како целина, наместо Америка да биде главниот елемент во одбраната на Европа со нејзините нуклеарни сили. /БГНЕС

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа