ТАТКО НА МАРОКАНЕЦ ОСУДЕН НА СМРТ ПЛАЧИ И ГО МОЛИ ПУТИН ЗА МИЛОСТ: „И самиот си татко и навистина ги разбираш татковските чувства“ Го пратив син ми да студира

Таткото на споменатиот Мароканец изразил надеж во „милоста и мудроста“ на Путин

Тахер Садун , таткото на Мароканецот Ибрахим Садун , кога судот на Народната република Доњецк го осуди на смрт поради учество во конфликтот во Украина, испрати писмо до рускиот претседател Владимир Путин барајќи од него да помогне во помилувањето на неговиот син.

Главниот уредник на медиумската група „Русија север“ и ТВ каналот „РТ“ Маргарита Симонјан на својот Телеграм канал објави дека таткото на Мароканецот осудениот на смрт се обратил до арапската редакција на агенцијата и побарал од нив да му предадат поради писмо до рускиот лидер, кое таа буквално го објави.

– Почитуван Владимир Владимировиќ, се надеваме дека ќе придонесеш за помилување на нашиот син и ќе вратиш насмевка и мир на нашето семејство кое верува дека Ибрахим се впуштил во оваа војна сосема непотребно – се вели во писмото.

Таткото на споменатиот Мароканец изразил надеж во „милоста и мудроста“ на Путин : „бидејќи и самиот си татко и навистина ги разбираш чувствата на татко ти“.

– Покрај тоа, вие верувате во Господ Бог, кој секогаш повикува на мир, толеранција и простување на гревовите. За време на вашето владеење во Русија, смртната казна беше укината, со што беше означен триумфот на животот – додаде тој.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Кремљ сè уште не го добил споменатото писмо упатено до Путин. Рускиот лидер во моментов е во Ашхабат на самитот Касписки пет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа