ОВА Е НОВИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ! ЕВЕ КАДЕ ИМА ИЗМЕНИ! БУГАРИТЕ ВЛАГААТ ВО УСТАВОТ ЈАЗИКОТ ЌЕ СЕ ТОЛКУВА:…….

„Мислам дека најдовме компромисно решение“, рече тој на прес-конференција на самитот на НАТО во Шпанија.

БГНЕС потсетува дека на 24 јуни Националното собрание гласаше за нацрт-резолуција со цел да се реши спорот меѓу Софија и Скопје и да се отвори патот за европската интеграција на РС Македонија.

Нацрт-одлуката се надоврзува на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на него за што повеќе да се заштитат бугарските интереси.

Ги потврдува условите под кои Софија може да го поддржи процесот на европска интеграција на PCM, имено:

– Појаснување на текстот на нацрт-заклучоците на Советот за да се обезбеди вклучување на Бугарите во Уставот на ПКМ во одредбите во кои се споменуваат другите народи и на еднаква основа со овие народи;

– Подобрување на предложената нацрт-преговарачка рамка и нацрт-заклучоците на Советот со цел појасно да се одрази фактот дека ништо во процесот на пристапување на ПКМ во ЕУ не може да се толкува како признавање од страна на Република Бугарија на постоењето на „македонскиот јазик“;

– Да се ​​обезбеди добрососедството да остане хоризонтален критериум во текот на процесот на пристапување на PCM во ЕУ, за чие спроведување ЕК треба да го информира Советот пред секоја Меѓувладина конференција;

– Вклучување на повикување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година и записниците од состаноците на Мешовитата меѓувладина комисија од чл. 12 од овој Договор во преговарачката рамка во врска со одобрувањето од страна на Советот на ЕУ на заедничките позиции за меѓувладините конференции на ЕУ-ПЦМ.

На 29 јуни, Советот на министри го одобри ставот на Бугарија за предлогот на француското претседателство со Советот на ЕУ за заеднички став на ЕУ за пристапните преговори со Република Северна Македонија во ЕУ.

Македонската влада денеска соопшти дека официјално го добила текстот на францускиот предлог, кој Скопје го гледа како можност да се отвори широк процес на консултации прво на ниво на влада и коалициски партнери, а подоцна и со претседателот на државата, парламентот, опозицијата. и граѓанскиот сектор, експертите и пошироката јавност, се вели во соопштението на прес-службата.

Тие нагласуваат дека „одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заедно, достоинствено и во согласност со стратешките интереси на земјата и на сите нејзини граѓани“, како што беше ветено претходно.

„Сакаме да му се заблагодариме на претседателот Макрон и на француското претседателство за нивните напори да се надминат пречките и да се одржи европската доверба на Балканот“, се вели во соопштението на владата.

За време на прес-конференцијата на самитот на НАТО во Мадрид, Макрон изрази надеж дека „разгледувањето на предлогот од двете страни во наредните денови ќе го потврди“ фактот дека предлогот се однесува на сите чувствителни прашања за двете страни.

„Од сега претседателот и премиерот на Бугарија потврдија дека го прифаќаат предлогот. За усвојувањето ќе бидат потребни консултации во Скопје. „Оваа одлука носи предвидливост и сигурност за надминување на споровите наследени од минатото“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа