ЗЕЛЕНСКИ ПРИЗНА: „Украинската армија е во многу тешка ситуација“, Лисичанск на колена!

Руската страна објави дека украинската војска во Лисичанск наводно добила наредба да се повлече

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, призна дека украинската армија е во многу тешка ситуација во Донбас, во областа Лисичанск, Авдеевка, Бахмут (Артјомовск).

Украинскиот лидер на својот канал Телеграм објави дека раководството на земјата прави се за да добие модерни артилериски системи.

Владимир Зеленски

Фото: Profimedia

Тие, наводно, можат соодветно да одговорат на офанзивата на ДНР и ЛНР, кои имаат целосна поддршка од руската армија. Во меѓувреме руската страна соопшти дека украинската армија добила наредба да се повлече во Лисичанск.

Лисичанск, Украина

Лисичанск, Украина
Фото: Liveuamap/Printscreen

Околу 40-50 отсто од градот е веќе под контрола на руската армија , практично целата команда на украинската армија е повлечена, изјави амбасадорот на самопрогласената ЛНР во Москва, Родион Мирошник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа