Заробените азовци секој ден го чистат тоалетот на Путин

45На социјалните мрежи кружи фотографија од припадници на украинскиот баталјон Азов во руски затвор. Азовските борци кои пред неколку недели им се предадоа на руските војници во Мариупол, а сега, судејќи по споменатите фотографии, времето го поминуваат чекајќи го судењето.

На споменатата фотографија, која привлече големо внимание, наводно се гледа командантот на 36-та поморска бригада на вооружените сили на Украина, Сергеј Волински, познат како Волин. Се наведува дека почнал да работи како чистач во руски затвор.

Како што се посочува, чуварите во затворот ги тераат борците од Азов да ги чистат заедничките тоалети. На фотографија која кружи на Твитер, Волин држи метла и лопатка. До него е фотографиран уште еден неименуван затвореник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа

Please disable your adblocker or whitelist this site!