„ТРЕТИНА ОД УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ СЕ ПРЕДАДАТ“ Руската страна излезе со шокантни тврдења – Киев го губи Лисичанск?

Една третина од украинските војници веќе се предале кај Лисичанск на територијата на самопрогласената Луганска Народна Република, соопшти денеска амбасадорот на Народноослободителната војска во Русија, Родион Мирошник.

-Кај Лисичанска интензивно се одвиваат конфликти, а според последните извештаи во моментов се води прилично крвава битка со многу жртви. Приближно една третина од украинската војска се предала, додека другите две третини останале на теренот –  изјави Мирошник на ТВ каналот Соловиев во живо, пренесува агенцијата ТАС С.

Тој изјави дека „операцијата за ослободување на републиката Донбас ќе биде завршена веднаш штом ќе заврши операцијата во Лисичанск“, а украинските сили ќе се повлечат кон Северск.

 – Околу 5.000 до 7.000 украински војници би можеле да бидат распоредени на потегот од Славјанск до Северск, во обид таму да се формира упориште, но тешко дека таму би било возможно да се пружи силен отпор –   рекол Мирошник, пренесува руската агенција.

Претходно, помошник-министерот за внатрешни работи на самопрогласената ЛНР, Виталиј Кисиљов, изјави за ТАС С дека повеќе од 1.000 украински војници се убиени во близина на Лисичанск и дека неколку офицери се заробени.

БОНУС ВИДЕО: Страшни сцени: Истече плин во Јордан – повредени над 100 луѓе

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа