КАКВА ИЗМАМА НА ЕРДОГАН Турција го поддржа приемот на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Шведска и Финска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Ниниште. Во меѓувреме и самиот НАТО го потврди истото.

Министрите за надворешни работи на трите земји потпишаа меморандум за проширување на НАТО.

– Постигнат е трипартитен договор, рекоа од НАТО.

Наскоро се очекува да се обрати генералниот секретар Јенс Столтенберг.

Одлуката доаѓа непосредно пред самитот на лидерите на НАТО во Мадрид. Да потсетиме, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беше против влезот на овие две земји во НАТО, постојано обвинувајќи ги дека се засолниште на терористите.

Тој мисли на курдските политички актери кои дејствуваат таму.

Шведска и Финска аплицираа за влез во НАТО по руската инвазија на Украина.

Курир.рс

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа