ЗАХАРОВА ПОВТОРНО ГИ ЗАШИБА БРИТАНЦИТЕ ПОРАДИ КИМ: Шкотска сака референдум за независност, а Лондон го призна Косово БЕЗ ЗАКОН!

Шкотската премиерка Никола Старџен изјави во вторникот дека шкотскиот парламент ќе усвои мерки за организирање референдум за независност од Обединетото Кралство, со планиран датум на 19 октомври 2023 година.

На оваа вест на својот Фејсбук профил реагираше портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова .

– Шкотскиот парламент ќе го објави предлог-законот за референдумот за независност со закажан датум за гласање на 19 октомври 2023 година, изјави првата министерка на Шкотска, Никола Старџен. Лондон ја призна независноста на Косово без референдум и без „специјален закон“. И знаеме дека Британците се луѓе со традиција и јуриспруденција. Зарем не е така, министри на фондацијата?

Марија Захарова
ФОТО: ФЕЈСБУК

Патем, Лиз, зошто поданиците на нејзиното височество не сакаат да живеат во толку просперитетна земја како Британија, која масовно бара независност од Кралството? Се испостави дека додека британската министерка за надворешни работи возела со тенк низ балтичките земји во потрага по Црното Море и лобирала за испорака на оружје за Украина, нејзината земја пукала во шевовите – напиша Марија Захарова на својот службеник . Фејсбук профил.

Да потсетиме, шкотската премиерка Никола Старџен изјави дека писмено ќе побара од британскиот премиер Борис Џонсон одобрение за тој советодавен референдум, бидејќи клучно е гласањето да биде легално.

Таа додаде дека прашањето ќе биде проследено до британскиот Врховен суд. Ако Врховниот суд го одобри референдумот и ако има мнозинство за независност, тоа не би значело автоматско отцепување на Шкотска, бидејќи се работи за советодавен референдум.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа