УКРАИНЦИТЕ ОДАТ ВО ГЕРИСКА ВОЈНА: Шефот на украинското разузнавање најави терористички напади врз Русија

Шефот на главниот оддел за разузнавање на украинското Министерство за одбрана Кирило Буданов и се закани на Русија со терористички напади и саботажа на нејзина територија, пренесува британскиот весник Фајненшл тајмс.

Во интервју за весникот, Буданов рече дека герилската активност на териториите контролирани од Русија се интензивира , споменувајќи ги бомбашките напади со автомобили во регионот Керсон, од кои еден доведе до смрт на службеници од цивилно-воената администрација.

Според Буданов, такви напади и саботажи „се случуваат насекаде, а биле и ќе се вршат во Русија и на многу други места “ .

Според „Фајненшл тајмс“, Буданов одбил да појасни дали зад овие акции стојат украинските власти.

Во терористичкиот напад во Керсон минатиот петок загина вработен во цивилно-воената администрација, шефот на Одделот за семејство, млади и спорт , Дмитриј Савлученко , објави претходно администрацијата. Автомобилот во кој се наоѓал Савлученко бил кренат во воздух.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа