Зеленски се заканува дека ќе ја нападне Молдавија

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека е подготвен да одговори на евентуална закана од Придњестровје со напад.

Запрашан дали Украина е во опасност од Приднестровје , каде што се распоредени руски мировници,  Владимир Зеленски  рече:

– Денеска разговарав за тоа прашање со претседателот, за ризиците. Тоа не би го нарекол напади на Придњестровје врз Украина. Ако тоа се случи, мислам дека ќе биде глобална грешка. Добиваме разни сигнали, тие се непријатни – рече Зеленски на заедничката прес-конференција со претседателката на Молдавија, Маја Санду, по средбата во Киев.

– Сепак, треба да знаат тие луѓе кои се на привремено окупираната територија на Молдавија во Придњестровје: тоа нема да биде удар за нас, туку шамар, а ние ќе одговориме со удар – рече Зеленски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа