„НЕ ПУКАЛЕ ВО НОЗЕТЕ, ТУКУ ВО ГЛАВАТА“ Од Москва порачаа дека Литванија ги доведе во прашање државните граници

Шефот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, смета дека ограничувањето на транзитот на стока во регионот Калининград од страна на Литванија е „истрел во глава“.

– Литванија дури не си пукаше во ногата, туку во главата. Всушност, таа ја доведе во прашање нејзината државна граница, бидејќи договорот за оваа државна граница, кој го ратификуваше Државната дума, беше составен дел од пакетот договори – пренесува Рогозина ТВ канал Русија 24.

Дмитриј Рогозин

Дмитриј Рогозин
Фото: Profimedia

Претходно беше соопштено дека раководството на литванските железници ги информирало колегите од Калининградската област за прекин на транзитот на голем број стоки кои потпаѓаат под санкциите на Западот.

Литванските власти го блокираа транспортот на санкционирана стока низ нејзината територија од 18 јуни.

БОНУС ВИДЕО : Украински беспилотни летала ноќе „ловат“ руски војници

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа