Предајте се! Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од градот Северодонецк на истокот на земјата, каде за време на жестоката борба со руските сили, изјави гувернерот на Луганск, Сергеј Гајдаи, пренесува АФП.

 

„Украинските вооружени сили ќе мора да се повлечат од Северодонецк. Тие добија таква наредба “, објави Гајдај на Телеграм.

Некои од најжестоките конфликти од почетокот на руската воена операција во Украина се водат во Северодонецк, каде борбите за секоја улица траат повеќе од еден месец, а Русија полека напредува.

„Нема смисла да се остане на позиции скршени многу месеци само за да остане таму“, изјави претходно Гајдај, најавувајќи можно повлекување.

Тој не кажа дали армијата веднаш ќе се повлече или има некоја друга временска рамка.

 

Битката за Северодонецк е клучна за Русија да воспостави контрола врз останатиот дел од Луганската област, каде само Лисичанк би останал под контрола на Украина доколку падне Северодонецк, потсетува француската агенција.

Луганск е еден од двата региони кои го сочинуваат Донбас, област која Русија и руските сепаратисти во источна Украина сакаат целосно да ја освојат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа