Коалиционен и владин партнер на СДСМ: Македонците мора да го прифатат тоа што го кажува Бугарија

Францускиот предлог е најлош за Македонија. Во срцето на проблемот на Северна Македонија со напредокот на преговорите со ЕУ е тенденцијата на словенските Македонци. Провокациите кон Бугарија, според мене, се главните виновници за оваа ситуација – Бугарите се нарекуваат „фашисти и нацисти“ . Ова го изјави за време на посетата на програмата Топ стори лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во РС Македонија, Мендух Тачи .

Видов дека во документот предложен од Макрон, главниот акцент е ставен на јазикот , а останатото е рамка.

Бугарскиот и македонскиот јазик се многу блиски јазици и луѓето се разбираат, рече Тачи.

Според него, Бугарите секогаш сеимаше позитивен пристап.

„Албанските политички сили се успешни затоа што успеавме да го ублажиме тонот на македонскиот политички фактор . „Аргументот што го користиме меѓу граѓаните е дека сите го прифаќаме нивниот идентитет, но единствениот правилен пат е во ЕУ “, додаде Тачи.

Во врска со острите коментари на албанскиот премиер Еди Рама, кој ја обвини Бугарија дека ги држи северна Македонија и Албанија како заложници , а ЕУ гледа рамнодушно, Хашим Тачи рече дека главната работа на премиерот е да се грижи за Албанците во земјата и надвор од неа. .

„Ние Албанците од поранешна Југославија не само што имаме еуфорична желба да живееме со Албанија , туку и политиката“, рече тој.

Тачи го опиша српскиот претседател Александар Вучиќ како „најфлексибилниот политичар на Балканот“ , но истакна дека неговото однесување не треба да се охрабрува.
„Кога има етнички Македонци во Македонија, кога имаме Србија која одбива да воведе санкции, тоа е одговорот на Словените, каде и да се“, рече политичарот, кој рече дека тенденцијата на Славомакедонците е во коренот на проблем во северна Македонија.

„Очекуваме толеранцијата на ЕУ да биде иста како во 2005-2007 година, но конфликтот во Украина покажа дека работите почнуваат да стануваат посериозни“, рече тој.
Единствениот позитивен исход за Албанија и Северна Македонија на европскиот самит беше нивното усвојување на масата на Советот со статус на набљудувач.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа