УКРАИНЦИТЕ МАСОВНО СЕ ПРЕДАВААТ?! ЛНР тврди: Судејќи според тенденциите, наскоро ќе биде ослободена целата територија

Станиците на украинската армија се враќаат во втор план „повеќе и подалеку“, тврди портпаролот на милицијата ЛНР.

Единиците на вооружените сили на Украина масовно им се предаваат на сојузничките сили на ЛНР и Русија во близина на Северодонецк и Лисичанск, десетици од нив се појавуваат пред руската армија, изјави портпаролот на Народната милиција на ЛНР, Иван Филипоненко, пишува ТАСС.

– Целата ситуација е фокусирана на тоа дека територијата на ЛНР, судејќи според тенденциите, ќе биде ослободена, верувам, во блиска иднина – рече Филипоненко, опишувајќи ја ситуацијата во борбената зона.

Според него, пустите на украинската армија се враќаат во втор план „понатаму и понатаму“.

Според портпаролот на НМ ЛНР, украинската одбрана на овој простор нема да може долго да издржи.

Претходно, амбасадорот на Народноослободителната војска во Русија, Родион Мирошник изјави дека околу 2.000 украински војници се опколени во близина на населбите Горскоје и Золотоје јужно од Лисичанск, а тие даваат сигнали за желба да го положат оружјето и да се предадат.

БОНУС ВИДЕО: Украински беспилотни летала „ловат“ руски војници ноќе

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа