ПУТИН ПОДГОТВЕН, ГО АКТИВИРА НАЈОПАСНОТО РУСКО ОРУЖЈЕ? Светските сили се во паника, се подготвуваат за катастрофа

Путин најави распоредување на хиперсоничната ракета Сатана 2 до крајот на годината поради тензиите со НАТО.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе распореди хиперсонични ракети „Сармат“ до крајот на годината, поради тензиите со НАТО. Тој претходно најави дека до овој понеделник ќе го активира својот хиперсоничен нуклеарен ракетен систем Прометеј , пишува The Sun.

Патем,  ракетата, позната и како Сатана 2, може да лета 17.700 километри, носи 15 боеви глави со потенцијал да уништи територии со големина на Велика Британија . Путин претходно изјави дека Сармат „ќе ги натера оние кои се обидуваат да и се закануваат на Русија двапати да размислат“. Сега, сепак, тој рече дека успешното тестирање на овие ракети е „голем и значаен настан“ за руската одбранбена индустрија.

–  Проектилот може да навлезе во сите модерни ракетни одбрани. Тоа го нема никаде во светот и нема да биде уште долго –  рече рускиот владетел и додаде дека нема да се двоуми да го продолжи конфликтот на сите земји кои и пркосат на Русија.

Шефот на Комисијата за одбрана на државниот суверенитет Андреј Климов го обвини НАТО за учество во „директната агресија“ против Русија, додавајќи дека неговата земја има право да се брани. Тој особено го критикуваше потегот на Литванија, која го забрани преминувањето на руска стока низ нејзината територија до Калининград. Со тоа, како што рече, Литванија го прекршила договорот меѓу Русија и Европската унија, потпишан пред 20 години.

Сојузникот на Путин, пензионираниот генерал Евгениј Бужински, се закани со нуклеарен напад врз Британија, што не е прва таква закана од Москва и додаде дека НАТО „си игра со оган“. Бузински го нападна новиот врховен командант на британската армија Сер Патрик Сандерс, кој ги повика своите војници да се подготват за борба против Русите и Третата светска војна.

– Тој не разбира дека поради Третата светска војна, Британија физички ќе престане да постои – се закани Бузински.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа