Русија ја доби оваа војна: германски новинар вели дека Западот лаже за украинската војна

Германската телевизија го признава она што станува се поочигледно: Западот негира дека Русија речиси го добила воениот конфликт со Украина.

 

Гостинот на германската ток-шоу програма „Мајшбергер“ изјави дека европските лидери се понижуваат на светската сцена додека продолжуваат да ја разгоруваат војната во Украина против Русија, која повеќе не може да се победи.

„Се плашам дека сега се соочуваме со ситуација во која треба да се соочиме со непријатна вистина“, рече новинарот Волфрам Вајмер минатата недела. „А тоа е дека Русија победи во оваа војна“.

„Сега нашата канцеларка работи со овој јазичен шаблон:“ Русија не смее да победи во оваа војна. „Украина мора да победи“, продолжи Вајмер.

„Само се прашувам каде води тоа политички, бидејќи Русија практично го освои Донбас, а тоа ќе го видиме за само неколку дена. Добивките во областа се огромни, приближно исто толку големи колку Холандија и Белгија заедно. Има копнена врска со Крим. Како Русија треба да ја изгуби оваа војна сега?

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа