Денеска во Америка започна вакцинацијата на 6-месечните бебиња – ФДА веќе повикува на децата да им се дадат три дози mRNA вакцина против СОВИД

Воведувањето на вакцината за бебиња СОВИД-19 започна денеска низ Соединетите држави откако ЦДЦ ја одобри вакцината mRNA за американски деца на возраст од 6 месеци до 5 години.

 

„Ова е голем ден. Долго време чекаме децата да имаат пристап до вакцината. Сега ги имаме сите возрасни групи, од 6 месеци и постари, во земјата кои сега ги исполнуваат условите за заштита од Ковид. 19. И ќе ви кажам, како татко на четиригодишно дете, ова е одлична работа и за моето семејство“, изјави во вторникот наутро американскиот општ хирург д-р Вивек Мурти, Браани Кајлар од CNN.

Сепак, д-р Жанет Ли од Универзитетот за медицински науки во Арканзас, која работи во Советодавниот комитет за вакцини на ФДА, изрази „голема загриженост“ што на децата нема да им се даваат три дози од вакцината.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа