УДРИ СО АРТИЛЕРИЈА ВИСОКА ПРЕЦИЗНА: Погледнете како Русите ги уништуваат американските хаубици во Украина (ВИДЕО)

317
Министерството за одбрана на Русија објави видео на кое се гледа како се уништуваат позициите за гаѓање на хаубиците М-777 (155 мм), соопшти прес-службата на воениот оддел.

Станува збор за воена опрема која на вооружените сили на Украина им била испорачана од САД и европските земји.

– Руските артилериски и извидувачки единици ги утврдија координатите на позициите за гаѓање на хаубици со калибар 155 мм, произведени во САД. По дополнително извидување на подрачјето на огнените позиции на непријателската артилерија од страна на екипажите на беспилотните летала, извршен е артилериски напад врз позициите на хаубиците М-777 (155 мм) – објаснуваат од Министерството за одбрана.

Исто така, се прецизира дека ударите биле нанесени од високопрецизна артилериска муниција .

– Во крајниот исход беше можно да се ликвидираат два хаубицарски водови, како и муниција за нив – заклучуваат од Министерството за одбрана.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа