Путин подготвен да ја нападне Латвија! Дали првата нуклеарка од Калинград ќе експлодира токму во Латвија? „ДОНЕСИВМЕ ОДЛУКА ЗАЕДНО СО ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА“ Литванија објави по рускиот ултиматум – се очекува следниот потег на Москва

Путин подготвен да ја нападне Латвија! Дали првата нуклеарка од Калинград ќе По еден вид ултиматум што Русија и го испрати на Литванија поради транспортната блокада на Калининград, се огласи и Литванија.

Имено, литванскиот министер за надворешни работи денеска изјави дека неговата земја донела ваква одлука по консултации и по добиеното одобрение од Европската комисија.

На самитот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, Габриелиус Ландсберг изјави дека неговата земја од 17 јуни го забранила железничкиот транзит на секаква стока од Русија, која е под санкции на ЕУ, преку нејзина територија.

– Оваа одлука е донесена по консултации со Европската комисија и е спроведена под раководство на ЕК – објасни Ландсберг.

Шефот на Калининградската област минатата недела предупреди дека официјален Вилнус планира да го запре целиот железнички сообраќај на руска стока низ својата територија, а Москва денеска објави дека „доколку ЕУ не ја поправи ситуацијата со транспортната блокада на Калининград, официјална Москва ќе има да го реши самиот проблем“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа