ТРАМП: Главниот виновник за војната во Украина е Џо Бајден! Добро го познавам Путин, тој никогаш не би го направил ова

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп смета дека воената помош што Вашингтон му ја дал на Киев може да доведе до прераснување на конфликтот во Украина во Трета светска војна.

„Имаме војна во Украина… можеби таа ќе доведе до Трета светска војна поради начинот на кој се справуваме со неа“, предупреди Трамп во говорот на верската конзервативна конвенција во Нешвил, Тенеси, што се одржа во петокот.

„Само што дадовме 40 милијарди долари и дополнителни 16 милијарди долари за тоа. Значи 56 милијарди долари“, рече Трамп во врска со пакетите помош што администрацијата на Бајден ги одобри за Украина поради конфликтот со Русија.

„Кога ќе ги погледнете Европа и Германија и Франција и сите овие други земји, тие дадоа мал дел, мал, мал дел од она што го даваме. Ние даваме 56 милијарди долари, а тие даваат неколку милијарди долари. И тие се оние кои се многу повеќе погодени, рече Трамп

Трамп повтори дека главниот виновник за војната е Џо Бајден, кој го замени во Белата куќа, инсистирајќи дека „да бев претседател, тоа никогаш немаше да се случи“, мислејќи на војната во Украина.

„Го запознав Путин многу добро и разговаравме за тоа… тој знаеше дека последиците ќе бидат огромни. Тој го сфати и никогаш нема да го стори тоа“, инсистира Трамп.

Друга тема по обраќањето беа сослушувањата во Конгресот во врска со инвазијата на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година. Поранешниот претседател тврди дека истрагата за неговата наводна улога во испровоцирањето на неговите поддржувачи да го нападнат американскиот Капитол во Вашингтон била наместена и дека била „лов на вештерки““, а потоа се осврна на неговата кандидатура за претседател на САД во 2024 година.

„Дали некој би сакал јас да се кандидирам за претседател“, ги праша Трамп насобраните, по што следеше гласно овации од публиката.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа