(МАПА) ПУТИН ЈА НАСОЧИ АРМИЈАТА КОН НОВА ЦЕЛ! За време на големото движење на силите на овој простор се подготвува СУРОВ УДАР

Русија во последните 48 часа прави напори да ја обнови офанзивата и да напредува јужно од украинскиот град Изиум, на истокот на земјата, соопшти денеска Министерството за одбрана на Велика Британија.

Целта на силите на рускиот претседател Владимир Путин е да навлезат подлабоко во регионот Доњецк и да го покријат џебот од север околу градот Северодонецк, каде се водат најголемите битки , се вели во новиот разузнавачки извештај на Министерството на Твитер, Ројтерс. извештаи.

„Русија ги придвижува силите кон Северодонецк“

Слични податоци дојдоа и од Институтот за војна, кој објави дека Кремљ распоредува дополнителни трупи долж источното крило на украинската одбрана во обид да ги интензивира своите операции во областа Северодонецк и Лисичанск.

Цитирајќи го портпаролот на украинското Министерство за одбрана, американскиот тинк-тенк тврди дека руските сили преместуваат тенкови, оклопни транспортери, инженерска опрема и возила поблиску до Северодонецк .

– Руската армија го концентрираше огромното мнозинство од расположливата борбена моќ да ги окупира Северодонецк и Лисичанск на штета на другите оски на напредок и затоа трпи големи загуби – објави ISW.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа