НАЈНОВИ ВЕСТИ: Регистриран првиот случај на мајмунска сипаница

Во Србија е регистриран првиот увезен – потврден случај на мајмунска сипаница, соопшти денеска Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“.

Според веб-страницата Батута, случајот бил дијагностички препознаен и третиран терапевтски. Лабораториска дијагностика е извршена во Заводот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“.

Територијално надлежниот Завод за јавно здравје изврши епидемиолошка истрага на случајот и спроведени се сите мерки на евидентирање, тестирање, пријавување и контрола на натамошното ширење на инфекцијата согласно стручните методолошки упатства.

Во согласност со меѓународните здравствени регулативи и протоколи, првиот потврден случај е пријавен во меѓународни здравствени институции.

Апелираме до граѓаните, за зачувување на своето здравје, да ги применуваат сите превентивни мерки и да ги почитуваат препораките на здравствените установи.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа