ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖАА ДЕКА МАСКИТЕ ДОПРИНЕЛЕ ЗА ПОВИСОКА СМРТНОСТ ОД KOBИД 19

Бомбастичниот извештај, кој го сподели д-р Симон Голд, основач на организацијата American Frontline Doctors, откри дека маските придонеле за висока стапка на смртност од кoронавируcот (KOBИД-19).

„Луѓето сè уште не се свесни дека носењето маски не ги штити од вирусот и дека тоа е всушност штетно“, откри Голд, наведувајќи го извештајот како доказ.

Набљудувачка студија насловена „Фогенов ефект: механизмот со кој маските придонесуваат за стапката на смртност од KOBИД-19“, чиј автор е германскиот лекар Захаријас Феген (Zacharias Fögen) , беше објавена во списанието Медицина уште во февруари, а секако, не и беше посветено никакво внимание од главните „мејнстрим“ медиуми.

Студијата испитуваше „дали задолжителната употреба на маски влијаеше на стапката на смртност во Канзас“ од 1 август до 15 октомври 2020 година. Канзас беше користен за споредба затоа што државата дозволи секоја од нејзините 105 окрузи да одлучи дали да ги спроведе мандатите за маски или не. Осумдесет и еден округ одлучија против мерката.

Анализата заснована на податоците на ниво на округот покажа дека окрузите со мандат за задолжителни маски од Канзас имале значително повисоки стапки на смртност од Кoвид-19, за разлика од окрузите кои не препишувале маски.

„Резултатите од оваа студија силно сугерираат дека носењето маски всушност предизвикува околу 1,5 пати повеќе смртни случаи или околу 50 проценти повеќе смртни случаи, во споредба со мандатот без маcки“, напиша Фоген. Студијата покажа дека носењето маски може да претставува голем ризик за поединци, што не би се ублажило со намалување на стапката на инфекција.

НОСЕЊЕТО НА МАСКА НЕ ГО НАМАЛУВА ПРЕНОСОТ НА KOBИД-19

Излезе уште една студија додека администрацијата на Бајден продолжува да бара носење маски во неколку земји со „висок ризик“ од ширење на Кoвид-19, вклучувајќи ги установите здравствена заштита и објектите за долгорочна нега.

Минатиот месец, рецензирана студија покажа дека европските земји со високо ниво на почитување на маските откриле значајна врска помеѓу употребата на маските и смртта.

Трудот со наслов „Корелација помеѓу усогласеноста со маската и исходот од KOBИД-19 во Европа“ е авторско дело на Бени Спира (Beny Spira), вонреден професор на Универзитетот во во Сао Паоло, чие истражување се фокусира на молекуларната генетика на микроорганизмите. Студијата „ја анализираше корелацијата помеѓу употребата на маски и стапките на морбидитет и смртност во зимата 2020-2021 година. во Европа.” Беше објавена во списанието Cureus Journal of Medical Science на 19 април. „Беа анализирани и споредени податоци од 35 европски земји за морбидитетот, смртноста и употребата на маски во период од шест месеци“, се вели во студијата на вкупно 602 милиони луѓе. „Наодите сугерираат дека земјите со висок процент на носење маски не покажале подобри резултати од оние со мала употреба на маски во шестмесечниот период, кој го вклучи и вториот европски бран на KOBИД-19.“

Студијата дополнително покажа дека недостатокот на негативни корелации помеѓу употребата на маски и случаите на KOBИД-19 и смртта сугерира дека широката употреба на маски, кога била најпотребна ефикасна интервенција (т.е. за време на силниот есенско-зимски бран 2020-2021 година), не го намалила високиот пренос на Кoвид-19.

Спира исто така објасни дека факторите кои потенцијално би можеле да влијаат на студијата се ирелевантни.

„На крајот од периодот анализиран во оваа студија (31 март 2021 година), воведувањето на вaкцинацијата сè уште беше во почетна фаза, при што само три земји покажаа стапки на вaкцинација поголеми од 20 проценти: Обединетото Кралство (48 проценти), Србија (35 проценти) и Унгарија (30 проценти), со сите дози поединечно“, рече тој.

И на крајот, ги замолувам фините „факт-чекери“ од Вистиномер, откако ќе ја рецензираат оваа статија, да не го заборават и последниот дел (секогаш „ненамерно“ го испуштаат), во кој повторно ќе кажам дека се СРАМ за ова општество и обични ПЛАТЕНИЦИ кои за грст сребреници го продаваат својот, веројатно веќе длабоко извалкан образ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа