ВО УКРАИНА ИСЧЕЗНА УШТЕ ЕДЕН АМЕРИКАНЦ: Се огласи Стејт департментот

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс изјави дека САД истражуваат информации за уште еден Американец кој можеби исчезнал во Украина, пренесе РИА Новости.

– Има извештаи за уште еден Американец чија локација не е позната. Сеуште не можам да дадам никакви детали. „Разбравме дека овој човек отиде во Украина за да учествува во воени операции “, рече Прајс.

Според него, американски државјанин во Украина можел да исчезне во последните неколку недели .

Еден ден претходно, британскиот весник Телеграф објави дека двајца поранешни американски војници, 39-годишниот Александар Друк и 27-годишниот Енди Хјун , биле заробени за време на „жестоката битка кај Харков со руските војници“  и дека учествувале во непријателства на страната Киев.

Според изданието, ова се првите американски војници кои станале воени заробеници во Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа