Американските војници кои беа фатени од Русите се расплачија пред камери: Сакаме да се вратиме дома сопрете ја војната (ВИДЕО)

Дописниците на Државната телевизија и радиодифузна компанија Свердловск (ВГТРК) и Русија Данас (РТ) објавија видео со уапсените американски платеници, кои беа заробени во близина на Харков.

Во видеото на дописникот на РТ Роман Косарев, еден од платениците – Александар Дрјук  – се обраќа на својата мајка, велејќи дека тој е „жив и дека се надева дека ќе се врати дома што е можно поскоро“ .

Во видеото на новинарот на ВГТРК, Андреј Руденко, тој прво зборува на англиски, а потоа на руски, дека е „против војната“ . Енди Хујн, друг заробен платеник, го вели истото.

Претходно британски Телеграф објави дека руската армија наводно фатила двајца американски платеници кои се бореле на страната на Киев во предградието на Харков. Според весникот, 39-годишниот Александар Дрјук и 27-годишниот Енди Хујн се сметаат за првите Американци кои биле заробени од руската армија. Стејт департментот претходно информираше дека има непотврдени информации за апсење на сонародници и нивната судбина ја дознава во контакт со нивните семејства, украинските власти и Црвениот крст.

– Запознајте ги американските платеници кои дојдоа да се борат со нас во Украина. Тие беа земени во близина на Харков.

Првиот е Александар Дрјук, САД, Алабама, градот Тасколус. Другиот е Енди Хујн, исто така Алабама, но градот Хартсел.

Откако дојдоа во посед на нашите момци, тие ја мразеа војната и сакаат мир и сакаат да си одат дома. Но, ова е малку веројатно. Патем, тие почнаа остро да го учат моќниот руски јазик – се наведува во соопштението на телеграмскиот канал Репортер Руденко В.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа