МОЌНИОТ „ЅВЕР“ НА МАКРОН ПРИСТИГНА ВО УКРАИНА: Францускиот претседател издаде наредба за итна помош по средбата со Зеленски (ВИДЕО)

„Цезар“ е опремен со полуавтоматско полнење и може да испука стандардна муниција на НАТО од калибар 155 mm.

Францускиот претседател Емануел Макрон побара од францускиот производител на оружје „Некстер“ да го зголеми производството на хаубици „Цезар“, бидејќи ветил дека ќе испрати уште шест вооружени системи за украинската армија, изјави денеска извор близок до француското Министерство за одбрана.

– Во пресрет на посетата на Киев, Макрон го повика „Некстер“ да ја преиспита својата организација, за да може да работи во воениот режим и многу побрзо да произведува хаубици „Цезар“ за француската армија – рекол извор, пренесува Ројтерс.

Макрон денеска во Киев вети дека во Украина ќе испрати уште шест хаубици „Цезар“ од залихите на француската армија.

Француската армија има вкупно помалку од 80 вакви системи за артилериско оружје, наведува британската агенција.

Цезар (CAmion Equipé d’un Système d’Artillerie) е топ со калибар 155 мм. Производството на системот започна во 2007 година, кога Франција нарача 72 оружја за замена на постарите системи.

„Цезар“ е опремен со полуавтоматско полнење и може да испука стандардна муниција на НАТО од калибар 155 mm.

Максималниот дострел на топот е 34 километри, а брзината на стрелање е 6 гранати во минута. Борбениот комплет возила се состои од 18 гранати. На покривот на камионот како секундарно оружје може да се постави митралез од 12,7 мм.

Системот е поставен на камион Renault Sherpa.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин рече дека нејзината цел е „да ги заштити луѓето кои осум години биле изложени на геноцид од режимот во Киев“.

Според Министерството за одбрана на Русија, на 25 март вооружените сили на Руската Федерација ги извршиле главните задачи од првата фаза – тие значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина. Главната цел во рускиот воен оддел сега е ослободување на Донбас, соопшти Министерството за одбрана. Заедно со руската армија, во регионот дејствуваат единиците на ДНР и ЛНР.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа