„ОВА ЌЕ БИДЕ КРАЈ НА МОЛДОВА“ Москва предупредува на планот на Киев што може да доведе до губење на молдавската државност

Постојаниот претставник на Русија во Европската унија, Владимир Чижов, предупреди на плановите на Киев да формира придњестровски фронт. Според него, во овој случај Молдавија ќе ја загуби својата државност.

– Се надевам дека здравиот разум ќе надвладее. Затоа што ова (создавањето на фронтот) ќе биде крајот на Молдавија – рече Чижов во етерот на ТВ каналот Русија-24.

Рускиот политичар призна дека армијата на таа земја ќе биде принудена да го брани непризнатиот Придњестровје. Постојаниот претставник на Руската Федерација потсети и на провокациите на вооружените сили на Украина на границата.

Претходно, политикологот Сергеј Лавренов во интервју за „Правда“ изјави дека западните политичари можеби планираат да се приклучат на Молдавија, Романија и НАТО алијансата .

– Претпоставувам дека режимот на Маја Санду сака да ги убеди луѓето дека единствениот излез од катастрофалната состојба во економијата е обединувањето со Романија – рече Лавренов.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа