На територијата на регионалниот урбан центар Запорожје има најмалку три биолошки лаборатории

МОСКВА – На територијата на регионалниот урбан центар Запорожје, кој е под контрола на украинската армија, има најмалку три биолошки лаборатории, а сите овие објекти се добро чувани, предупреди денеска член на главниот совет на војската на Запорожје. -цивилна управа Владимир Рогов.

 

Рогов рече дека претходно во тие објекти биле спроведени мерки за евакуација, при што експерти од Запад го напуштиле градот.

„Знаеме дека таму се спроведуваат мерки за евакуација од почетокот на специјалната воена операција. Нивниот персонал – државјани на некои западни земји, претежно од САД, си замина и одзеде голема количина опрема. „Обезбедувањето не е повлечено“, изјави Рогов за Тас с.

Во документот во кој репортерот на руската агенција имал увид се наведува дека по наредба на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, лица од Главниот архив на украинското Министерство за одбрана итно уништиле лични досиеја на украински истражувачки и воен персонал, како и како претставници на американските воени биолошки лаборатории.

 

Во документот се наведува дека во ред е и Главниот воен архив

Со инструкции добиени од Кабинетот на претседателот, тој е задолжен за итно отстранување на личните досиеја на воениот персонал, експертите и другите вработени во Украинскиот центар за јавно здравје, Институтот за чума Мечников и Лабораторискиот центар за транспорт Житомир, кои соработувале и работеле со Американски воени биолози Метабиота и Бателе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа