„ДА ВИДИМЕ КАКО ЌЕ СПРАВИ КИЕВ СО ОВА“ Лондон им нареди на Украинците да ги ослободат платениците осудени на смрт

Велика Британија ѝ нареди на Украина да го забавува ослободувањето на платениците Ајден Еслин и Шон Пинера, кои беа осудени на смрт во ДНР.

Ова го соопшти рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин , во емисија на ТВ каналот „Русија 24“.

– Да видиме како Киев ќе се справи со ова – рече дипломатот.

Според него, Лондон сè уште не контактирал со Москва за ова прашање.

Прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација, Дмитриј Песков , рече дека Велика Британија не и се обратила на Русија во врска со двајца нејзини граѓани кои беа осудени на смрт во Донбас.

Да потсетиме , на 9 јуни Врховниот суд на Народна Република Доњецк осуди на смрт двајца британски државјани и еден Мароканец . Обвинетите ја признаа вината по чл. 232 од Кривичниот законик на ДНР ( „обука за терористички активности“ ).

Осудените имаат рок од еден месец да се жалат на одлуката на судот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа