Украина побара евакуација – Русија одговори: „Единствениот излез е да се предадат, во спротивно ќе бидат ликвидирани“

Украина побара од Москва да ги евакуира затворениците од фабриката Азот во Северодонецк, пренесува Раша тудеј.

„Русија ќе обезбеди излез за цивилите во фабриката за вештачко ѓубриво Азот, но ќе користи поинаков план од оној што го бара Киев “, се вели во соопштението на руската војска, објаснувајќи ја одлуката стравувајќи дека украинските трупи ќе бидат повлечени од блокадата.

 

Претходно денеска, потполковникот на Народната милиција на Луганската Народна Република, Андреј Мароко, за ТВ каналот „Русија 24“ изјави дека припадниците на вооружените сили на Украина се блокирани во фабриката „Азот“ и дека можат да ги спасат своите живее само ако се предадат.

„Украинските војници таму се во катастрофална ситуација, бидејќи се лишени од залихи. Тие што се сега во фабриката „Азот“ се најдоа меѓу чекани и наковални – од една страна нашите единици ги стискаат, а од друга криминални (украински) чети. Значи, единствениот правилен излез за оние кои се на територијата на фабриката е предавањето. Барем ќе остане жив. Во спротивно ќе бидат ликвидирани“, рече тој.

Мароко исто така нагласи дека цивилите во компанијата се всушност во позиција на заложници.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа