НАТО призна: „Не очекувавме отпор“ Не знаевме дека Русија е толку силна

Ветувајќи дека Финска и Шведска брзо ќе се приклучат на Северноатлантската алијанса, НАТО не очекуваше жестоко отфрлање од Турција, изјави секретарот на Алијансата Јенс Столтенберг.

Немавме причина да веруваме дека ќе има некакви проблеми по ова прашање“, изјави Столтенберг во интервју за Фајненшл тајмс.

 

Истовремено, Столтенберг рече дека загриженоста на Анкара не е нешто ново, пренесува РИА Новости.

„Турција е важен сојузник и кога сојузникот ќе укаже на безбедносните грижи, треба да обрнеме внимание на тоа“, рече генералниот секретар на Алијансата.

Шведска и Финска на 18 мај поднесоа официјално барање за влез во НАТО, но Турција го блокираше процесот на разгледување на кандидатурата на овие две скандинавски земји.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објасни дека ставил вето на односот на Стокхолм и Хелсинки кон Курдистанската работничка партија (ПКК), која е забранета во Турција.

„Шведска презеде важни чекори за исполнување на барањата на Турција“

Шведска презеде важни чекори за исполнување на барањата на Турција за членство на Стокхолм во НАТО, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг за време на посетата на Шведска.

 

„Го поздравувам фактот што Шведска веќе почна да го менува своето антитерористичка легислатива и ќе се погрижи правната рамка за извоз на оружје да го одразува идниот статус на членките на НАТО со нови обврски кон сојузниците“, рече Столтенберг на заедничката прес-конференција со шведскиот премиер. Министерката Магдалена Андерсон.Ројтерс.

Тој додаде дека ова се два важни чекори за решавање на загриженоста на Турција.

Шведска и Финска минатиот месец поднесоа барање за приклучување кон Западната одбранбена алијанса како одговор на конфликтот во Украина.

Двете земји се соочија со противење од Турција, која ги обвини дека ги поддржуваат курдските милитанти и им даваат засолниште, како и други групи кои ги смета за терористи.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа