„ВРЕМЕ Е РУСИЈА ДА ФРЛИ НЕШТО МНОГУ ПОБЛИСКУ ДО АМЕРИКА“ Во Москва тријат раце по одлуката на претседателот на Никарагва (ВИДЕО)

Руската државна телевизија повика на распоредување на руско оружје и војници „поблиску“ до Соединетите држави, бидејќи претседателот Владимир Путин останува главно изолиран на светската сцена по инвазијата на Украина.

Државната телевизија „Русија-1“ соопшти дека Москва треба да ги пресели своите воени сили во близина на Соединетите држави , повикувајќи се на наредбата на претседателот на Никарагва, Даниел Ортега , која дава дозвола руските сили да останат во неговата земја. Централноамериканската земја се наоѓа на околу 3.000 километри јужно од САД.

Руската телевизиска водителка Олга Скабеева тврди дека „најнепријатната цреша на врвот на демократската торта за Соединетите држави е тоа што“ Ортега „даде дозвола руските војници, бродови и авиони да влезат во Никарагва “ . Московските сили, наводно, ќе бидат стационирани во оваа централноамериканска земја во втората половина на 2022 година за „хуманитарни цели “ .

– Што сакаше? „Ако американските ракетни системи речиси можат да стигнат до Москва од украинска територија, време е Русија да лансира нешто што е можно поблиску до Америка “, рече Скабеева.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа