Американците презентира план за вакцинација против СОВИД-19 за деца од 6 месеци

Белата куќа објави план за дистрибуција на вакцини за СОВИД-19 на помали деца – штом ќе биде одобрено – пред советодавниот состанок на ФДА следната недела.

 

Планот на Бајден следи слична стратегија за вакцинирање на возрасни и постари деца, вклучително и ставање дози достапни во аптеките, болниците, лекарските ординации и здравствените клиники.

Планот вклучува почеток на дистрибуција на 10 милиони вакцини, но останува нејасно кои дози ќе бидат дел од првото лансирање и колку дози ќе бидат достапни во секоја компанија.

„Иако многу родители се желни да ги вакцинираат своите најмали деца, други имаат прашања. За да се осигури дека родителите и семејствата имаат одговори на нивните прашања и информации од извори на кои им веруваат, HHS ќе работи со широк опсег на национални организации за да започне национална јавна едукативна кампања која ќе допре до родителите, старателите и семејствата со фактите и информациите што им се потребни. да донесуваат информирани одлуки и за нивните најмлади и за постарите деца“, соопшти Белата куќа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа