Нови избори во Бугарија оваа есен откако ИТН излезе од влада поради Македонија

„Вазраждане“ постави пет услови за поддршка на Владата

„Колку што можам да видам, коалицијата престана да постои. Не гледам што повеќе да коментирам од зборовите на Слави Трифонов, тој беше категоричен – ги повлекува министрите и соодветно оваа коалиција веќе не постои во овој формат. .

Вака за БНТ коментира лидерот на „Вазраждане“ Костадин Костадинов. Тој верува дека ќе има нови избори наесен.

„Нема ништо лошо во тоа, ништо страшно. Мислам дека ова ќе биде олеснителна фаза во развојот на бугарската демократија. Голем дел од бугарското општество нема доверба во овој кабинет, како што не му верува на ова Народно собрание. Тоа е нормално во таква ситуација.да се оди на нови избори“, рече Костадинов.

Во својот Фејсбук профил, лидерот на Вазраждане додаде дека неговата партија поставила пет услови за поддршка на владата:

Владата е пред паѓање Веднаш не прашаа дали ќе се вклучиме во управувањето со сајтот ИТН Има пет услови што ги поставивме на самиот почеток на какви било разговори и немаме проблем да седнеме и да разговараме за иднината на Бугарија со секоја политичка организација“.

Костадинов ги наведува:

1. Повлекување на планот за воведување на еврото и цврста политичка определба дека бугарскиот лев никогаш нема да биде заменет со друга валута во Бугарија.

2. Раскинување на договорот за обезбедување на американски воени бази во Бугарија.

3. Активирање на процедура за формирање на широк преговарачки тим со претставници на сите политички сили во земјава за повторно преговарање за членство на Бугарија во Европската Унија.

4. Закажување референдум за членство на Бугарија во НАТО.

5. Итно укинување на санкциите против Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа