ТРПЕЛА С*КУАЛНО НАСИЛСТВО ОД СВЕШТЕНИЦИТЕ? Викторија БРЕМЕНА, пред АБОРТУС и имаше СТРАШНО МИНАТО

„Се обидов да избегам кога имаше нов обид, тропнав на прозорецот, за среќа наиде момче од селото.

Викторија Вики Митровиќ си ја отвори душата за ужасната траума од нејзиното детство, кога била силувана од свештеник како девојче.

– Тој е свештеник од моето село. Имаме црква во селото, имаме веронаука, секогаш одевме на литургија во недела. Често одев таму во тој период, таму одеше и мојата помлада тетка. Така започна се. Литургијата трае до 12:30 часот. Не бев сам таму, секогаш имаше некој, луѓе, хор. После сето тоа, имаше момент кога останав сама… – изјавила Вики, која во тој момент се скршила.

– Да … молчев за тоа додека не можев повеќе да издржам. Кога тргнав во сосема погрешна насока, се скршив, и кажав на тетка ми, таа им кажа на баба и дедо ми, тие се таму каде што треба. Можеби сум единствениот пријавен случај, но мислам дека не сум единствениот – изјави Митровиќ.

– Дали си ги видел неговите деца на улица? Дали се обидоа да ви постават прашања? праша домаќинот

Вики МитровиќФото: Youtube Printscreen / Службеник за соработка
– Бр. Кога ги гледам, секогаш ја спуштам главата. Ова се неколку моменти кои ме потсетуваат на сето тоа. Сè ме потсетува на тоа, но јас се справувам со тоа. Слушнав дека е слободен и ослободен, не знам како ќе се однесував да го сретнев на улица. Тоа го правеше во црковната соба, имаше обиди, на Божиќ, Свети Јован, имаше демнење… Никогаш не може да се заборави, но се трудам сето тоа да го потиснам. Гледам во моите патики, и сите слики се создадени за мене. Добивам слика од собата, црквата, ситуацијата – рекла Вики.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа