„Се водат жестоки битки, ситуацијата се менува од час во час“ Украинците едвај го бранат Северодонецк, има премногу Руси! (МАПА / ВИДЕО)

„Северодонецк е срамнет со земја затоа што не можат брзо да го освојат“

Украинските власти известуваат за тешки борби во Северодонецк, стратешки важен град во источна Украина. Состојбата, велат, се менува од час во час.

Олександр Стрјук , градоначалникот на Северодонецк , рече дека Украина има доволно сила и опрема за да го ослободи целиот град.

„ На улиците се водат жестоки борби “, рече тој. Стријук додава дека Русите имаат значителна предност во хуманоста.

Северодонецк, Украина

Северодонецк, Украина
Фото: Liveuamap/Printscreen

– Тие постојано го напаѓаат градот. Се повеќе луѓе се фрлаат во тепачка, што секако ја усложнува ситуацијата – додаде тој.

– Северодонецк се срамнува со земја затоа што не можат брзо да го освојат. Целосно го уништуваат градот. Ништо не може да се каже за зачувување на инфраструктурата, бидејќи таа беше речиси уништена пред акутната фаза од нападот на градот. Ќе треба целосно да се реновираат и гасните и водоводните инсталации – додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа