АКО ФИНСКА ВЛЕЗЕ НАТО ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ДЕЛ ОД ДРЖАВАТА? Првиот одговор на Русија веќе пристигна, тие беа особено ОКО

Пристапувањето на Шведска и Финска може да потрае со месеци поради процедурата на алијансата.

Откако Финска и Шведска официјално ја изразија својата намера да се приклучат на пактот за НАТО среде војната во Украина, Москва изрази загриженост за тоа.

Русија верува дека влезот на Финска и Шведска во НАТО ќе ја промени целокупната безбедносна ситуација, „ бидејќи алијансата е непријател на Русија“ , како што рече во средината на мај Дмитриј Пољански, првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации.

Доколку двете земји се приклучат на алијансата како што се очекуваше, безбедносната карта на Европа ќе се промени на начин што претходно се сметаше за незамислив и што може да има големи последици за Русија. Одлуката за аплицирање може драстично да ја промени севкупната стратешка ситуација. Со Турција на југот на НАТО блокот и балтичките земји кои ги окупираат средните линии на алијансата, присуството на Финска и Шведска на север би го означило видот на голем сојуз од кој се плаши рускиот претседател Владимир Путин .

Пристапувањето на Шведска и Финска може да потрае со месеци поради процедурата на алијансата, иако Столтенберг вети дека НАТО ќе работи на побрз пристап.

Ракетни закани

Руски „Гаспром“ веќе го исклучи гасот за Финска, иако не се очекува дека тоа многу ќе ја „боли“. Додека Хелсинки го увезува најголемиот дел од својот гас од Русија, ова гориво зафаќа помалку од една десетина од вкупната потрошувачка на енергија во Финска.

Останатите „мерки“ на Русија се позагрижувачки. Москва, наводно, ги преместила проектилите способни да истрелаат нуклеарни боеви глави во близина на нејзината граница со Финска во средината на мај – речиси еден месец откако заменик-претседателот на рускиот совет за безбедност Дмитриј Медведев објави дека ќе ја засили безбедноста долж западните граници доколку Финска и Шведска се приклучат на НАТО. повеќе не може да зборува за ненуклеарниот статус на Балтикот. Во мај, Ројтерс сподели снимка од конвој од повеќе од десет воени возила кои се движат низ автопатот, вклучително и седум за кои се верува дека носат руски ракети Искандер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа